Vishay/BCcomponents BFC237884163
BFC237884163 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237884163
Brief Description
CAP FILM 16NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237884163.pdf
Availability of BFC237884163
QUANTITY
BFC237884163 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237884163
Internal Part NumberEIS-BFC237884163
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237884163
Related LinksBFC237, BFC237884163 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237884163 Details Description
Related parts for BFC237884163
TRANS PNP 60V 3A TO-220 datasheet.pdf
SENSOR FORCE/PRES 0-25PSIG 10VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 40V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 4 PHASE 400NH 10A datasheet.pdf