Vishay/BCcomponents BFC237885113
BFC237885113 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237885113
Brief Description
CAP FILM 11NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237885113.pdf
Availability of BFC237885113
QUANTITY
BFC237885113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237885113
Internal Part NumberEIS-BFC237885113
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237885113
Related LinksBFC237, BFC237885113 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237885113 Details Description
Related parts for BFC237885113
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2.8A 140 MOHM TH datasheet.pdf
DAUGHTERBOARD ADF7023 902-958MHZ datasheet.pdf
MGRID HDR DRSW SMT W/CAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf