Vishay/BCcomponents BFC237890071
BFC237890071 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237890071
Brief Description
CAP FILM 18NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237890071.pdf
Availability of BFC237890071
QUANTITY
BFC237890071 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237890071
Internal Part NumberEIS-BFC237890071
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
PackagingBulk
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237890071
Related LinksBFC237, BFC237890071 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237890071 Details Description
Related parts for BFC237890071
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 VERT 10POS SMD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 260MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf