Vishay/Dale RNC60H7962DSB14
RNC60H7962DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7962DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 79.6K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7962DSB14.pdf
Availability of RNC60H7962DSB14
QUANTITY
RNC60H7962DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7962DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7962DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)79.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7962DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7962DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7962DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7962DSB14
IC DGTL POT 10K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT SPI 100K 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 55A LPTS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE 18LB NATURAL 8" datasheet.pdf