Vishay/BCcomponents BFC237894433
BFC237894433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237894433
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 43NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237894433.pdf
Availability of BFC237894433
QUANTITY
BFC237894433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237894433
Internal Part NumberEIS-BFC237894433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237894433
Related LinksBFC237, BFC237894433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237894433 Details Description
Related parts for BFC237894433
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 44A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RELIMATE VER CNR 3P LF datasheet.pdf
LOCKNUT PG 7 NYLON GRAY datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf