Vishay/Dale RNC50J1873BSBSL
RNC50J1873BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1873BSBSL
Brief Description
RES 187K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1873BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1873BSBSL
QUANTITY
RNC50J1873BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1873BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1873BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1873BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1873BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1873BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1873BSBSL
KIT BNC COUPLER AND TEE datasheet.pdf
IC CONV A/D 16B 2CH DIFF 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf