Vishay/BCcomponents BFC237895103
BFC237895103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237895103
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237895103.pdf
Availability of BFC237895103
QUANTITY
BFC237895103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237895103
Internal Part NumberEIS-BFC237895103
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237895103
Related LinksBFC237, BFC237895103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237895103 Details Description
Related parts for BFC237895103
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS R/A datasheet.pdf
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
TIMER 22.5MM 1-120S DIN MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 13pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf