Vishay/BCcomponents BFC237934204
BFC237934204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237934204
Brief Description
CAP FILM 200NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC237934204.pdf
Availability of BFC237934204
QUANTITY
BFC237934204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237934204
Internal Part NumberEIS-BFC237934204
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingBulk
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237934204
Related LinksBFC237, BFC237934204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237934204 Details Description
Related parts for BFC237934204
CONN SPLICE BUTT 10-12 AWG SOLIS datasheet.pdf
CONN CIR RCPT MALE 5POS PNL MNT datasheet.pdf
IC BUFF NINE SCHMT TRIG 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TFLEX HR6180,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CABLE FUJITSU STRIP datasheet.pdf
NUT SETTER HEX SCKT 7/16" 5.13" datasheet.pdf