Vishay/BCcomponents BFC237934204
BFC237934204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237934204
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 200NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC237934204.pdf
Availability of BFC237934204
QUANTITY
BFC237934204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237934204
Internal Part NumberEIS-BFC237934204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingBulk
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237934204
Related LinksBFC237, BFC237934204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237934204 Details Description
Related parts for BFC237934204
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES MO 1W 51K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 750MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 40A datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf
15000UF 35V 30X45 datasheet.pdf