SSI Technologies Inc P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000
P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000
P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-AF-D-4.5V-000-000
CONN EDGECARD PCI 184PS 3.3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 80MA 11.8 OHM datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X6S 0201 datasheet.pdf