Vishay/BCcomponents BFC237954124
BFC237954124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237954124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237954124.pdf
Availability of BFC237954124
QUANTITY
BFC237954124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237954124
Internal Part NumberEIS-BFC237954124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237954124
Related LinksBFC237, BFC237954124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237954124 Details Description
Related parts for BFC237954124
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SWITCH 300A 1000V T70 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 1000 FT BU datasheet.pdf
MOD2 ST-WANNE18+4P datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf