Vishay/BCcomponents BFC237954185
BFC237954185 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237954185
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237954185.pdf
Availability of BFC237954185
QUANTITY
BFC237954185 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237954185
Internal Part NumberEIS-BFC237954185
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
SeriesMKP379
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237954185
Related LinksBFC237, BFC237954185 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237954185 Details Description
Related parts for BFC237954185
FERRITE BEAD CORE EMI L/F 23.0MM datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 150V 0606 datasheet.pdf
VARISTOR 1620V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CONN PLUG 7P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
TIP SOLDER 1/16"800F TAPER datasheet.pdf