Vishay/BCcomponents BFC237965183
BFC237965183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237965183
Brief Description
CAP FILM 18NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237965183.pdf
Availability of BFC237965183
QUANTITY
BFC237965183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237965183
Internal Part NumberEIS-BFC237965183
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesMKP379
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237965183
Related LinksBFC237, BFC237965183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237965183 Details Description
Related parts for BFC237965183
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP24S/AE24G/CDP24S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL R,G,Y,O datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DC DC CONVERTER 3V 120W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 12A 3 MOHM SMD datasheet.pdf