Vishay/BCcomponents BFC238022303
BFC238022303 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238022303
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 30NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC238022303.pdf
Availability of BFC238022303
QUANTITY
BFC238022303 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238022303
Internal Part NumberEIS-BFC238022303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238022303
Related LinksBFC238, BFC238022303 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238022303 Details Description
Related parts for BFC238022303
IC SYNC 4-BIT BIN CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
BNC R/A METAL NO POSTS datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND TWIST-PAIR 300' datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf