Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE24-E3/54
1.5KE24-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE24-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE24-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE24-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE24-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE24-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE24-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)19.4V
Voltage - Breakdown (Min)21.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp34.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)43.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE24-E3/54
Related Links1.5KE2, 1.5KE24-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE24-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE24-E3/54
FIXED IND 68UH 2.3A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf