Vishay/BCcomponents BFC238022393
BFC238022393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238022393
Brief Description
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC238022393.pdf
Availability of BFC238022393
QUANTITY
BFC238022393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238022393
Internal Part NumberEIS-BFC238022393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238022393
Related LinksBFC238, BFC238022393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238022393 Details Description
Related parts for BFC238022393
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
IC DAC 12-BIT 1-CH LP SC70-6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SMARTCARD RTC UNCASED FFC datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
M805 4C 4#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 50 V datasheet.pdf
400 MHz to 6 GHz Broadband Quadrature Modulator IC datasheet.pdf