Vishay/BCcomponents BFC238026753
BFC238026753 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238026753
Brief Description
CAP FILM 75NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC238026753.pdf
Availability of BFC238026753
QUANTITY
BFC238026753 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238026753
Internal Part NumberEIS-BFC238026753
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.075µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238026753
Related LinksBFC238, BFC238026753 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238026753 Details Description
Related parts for BFC238026753
IC REG LDO 0.9V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RECEIVER RF 900MHZ 8-CHANNEL datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
SENSOR NPN 2-25MM 12-24VDC datasheet.pdf
CUSTOM FIBER OPTIC TAG, 25/PK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER ON/OFF MFP14S datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 34POS PWR TERM datasheet.pdf