Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1746442R000B9R
Y1746442R000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1746442R000B9R
Brief Description
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1746442R000B9R.pdf
Availability of Y1746442R000B9R
QUANTITY
Y1746442R000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1746442R000B9R
Internal Part NumberEIS-Y1746442R000B9R
SeriesSMR3DZ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1746442R000B9R
Y1746442R000B9R Details Description
Related parts for Y1746442R000B9R
IC MPU SUPERVISOR 3.08V 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
IC REGISTER HOLD 9BIT 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X1MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 40POS datasheet.pdf