Vishay/BCcomponents BFC238031623
BFC238031623 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238031623
Brief Description
CAP FILM 62NF 10% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC238031623.pdf
Availability of BFC238031623
QUANTITY
BFC238031623 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238031623
Internal Part NumberEIS-BFC238031623
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.062µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238031623
Related LinksBFC238, BFC238031623 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238031623 Details Description
Related parts for BFC238031623
FIXED IND 47UH 280MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
MOD OUTLET BACKPLANE 4.8 SCREW datasheet.pdf
LCD MODULE 20X2 HI CONT LED datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 100MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf