Sullins Connector Solutions ECC10DRAH
ECC10DRAH picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DRAH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
ECC10DRAH.pdf
Availability of ECC10DRAH
QUANTITY
ECC10DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DRAH
Internal Part NumberEIS-ECC10DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DRAH
Related LinksECC1, ECC10DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DRAH Details Description
Related parts for ECC10DRAH
RES SMD 3.01KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 10' GN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf