Vishay/BCcomponents BFC238035563
BFC238035563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238035563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC238035563.pdf
Availability of BFC238035563
QUANTITY
BFC238035563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238035563
Internal Part NumberEIS-BFC238035563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238035563
Related LinksBFC238, BFC238035563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238035563 Details Description
Related parts for BFC238035563
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 WW datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CORD SET 125V 18AWG BLACK 25/PKG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf