Vishay/BCcomponents BFC238036623
BFC238036623 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238036623
Brief Description
CAP FILM 62NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC238036623.pdf
Availability of BFC238036623
QUANTITY
BFC238036623 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238036623
Internal Part NumberEIS-BFC238036623
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.062µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238036623
Related LinksBFC238, BFC238036623 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238036623 Details Description
Related parts for BFC238036623
CONN D-SUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THYRISTOR HID LAMP AUTOMOTIVE datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 48MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
330UF 63V 16X16X21 MM 125C 5000H datasheet.pdf