Vishay/BCcomponents BFC238042153
BFC238042153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238042153
Brief Description
CAP FILM 15NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238042153.pdf
Availability of BFC238042153
QUANTITY
BFC238042153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238042153
Internal Part NumberEIS-BFC238042153
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238042153
Related LinksBFC238, BFC238042153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238042153 Details Description
Related parts for BFC238042153
CONN HEADER 3.5MM 2POS R/A SMT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.91M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC 8BIT 80MHZ ADC CONV 20-QSOP datasheet.pdf
BOOT TOGGLE BLACK W/M12-1 THD datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
BOARD EVAL LM27403 datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V SMD datasheet.pdf