Vishay/BCcomponents BFC238045333
BFC238045333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238045333
Brief Description
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238045333.pdf
Availability of BFC238045333
QUANTITY
BFC238045333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238045333
Internal Part NumberEIS-BFC238045333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238045333
Related LinksBFC238, BFC238045333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238045333 Details Description
Related parts for BFC238045333
IC OPAMP GP 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS SGL CRIMP 2MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 50W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
VHDCI STACKED RCPT W/CVR 136CKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 33POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CAP POLY 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 100V 0805 datasheet.pdf
150UF 35V 10X16 105C RAD datasheet.pdf