Vishay/BCcomponents BFC238045393
BFC238045393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238045393
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238045393.pdf
Availability of BFC238045393
QUANTITY
BFC238045393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238045393
Internal Part NumberEIS-BFC238045393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238045393
Related LinksBFC238, BFC238045393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238045393 Details Description
Related parts for BFC238045393
IC DAC 12BIT MULT LC2MOS 24-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4.5A SOT89 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 500MA DO213 datasheet.pdf
MODULE DC/DC 8TH BRICK 12V 20A datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 8SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf