Vishay/BCcomponents BFC238046163
BFC238046163 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238046163
Brief Description
CAP FILM 16NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238046163.pdf
Availability of BFC238046163
QUANTITY
BFC238046163 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238046163
Internal Part NumberEIS-BFC238046163
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238046163
Related LinksBFC238, BFC238046163 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238046163 Details Description
Related parts for BFC238046163
IC DAC PARA-IN V-OUT 10BIT24SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4200K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 11A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 BLU 25X4' datasheet.pdf
ROM CODE TOOLING CHARGE Z8 MCU datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf