Vishay/BCcomponents BFC238046333
BFC238046333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238046333
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238046333.pdf
Availability of BFC238046333
QUANTITY
BFC238046333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238046333
Internal Part NumberEIS-BFC238046333
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238046333
Related LinksBFC238, BFC238046333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238046333 Details Description
Related parts for BFC238046333
CAP MICA 68PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 10-26AWG datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 135MA 11.4 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf