Vishay/BCcomponents BFC238051123
BFC238051123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238051123
Brief Description
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238051123.pdf
Availability of BFC238051123
QUANTITY
BFC238051123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238051123
Internal Part NumberEIS-BFC238051123
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238051123
Related LinksBFC238, BFC238051123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238051123 Details Description
Related parts for BFC238051123
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
P7SA-10F-ND DC110 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 40W datasheet.pdf
MODULE POWER 1.0V-30.0V 240W datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf