Yageo CC0201KRX7R8BB561
CC0201KRX7R8BB561 picture photo
Mfg. Part Number
CC0201KRX7R8BB561
Brief Description
CAP CER 560PF 25V X7R 0201
Datasheet Download
CC0201KRX7R8BB561.pdf
Availability of CC0201KRX7R8BB561
QUANTITY
CC0201KRX7R8BB561 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0201KRX7R8BB561
Internal Part NumberEIS-CC0201KRX7R8BB561
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0201KRX7R8BB561
Related LinksCC0201KR, CC0201KRX7R8BB561 Datasheet, Yageo Distributor
CC0201KRX7R8BB561 Details Description
Related parts for CC0201KRX7R8BB561
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 82 OHM 20SOIC datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 PNP PREWIRE datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
ANTENNA 821-896MHZ 3DB-MEG datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 5A TO220F datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf