Vishay/BCcomponents BFC238051153
BFC238051153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238051153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238051153.pdf
Availability of BFC238051153
QUANTITY
BFC238051153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238051153
Internal Part NumberEIS-BFC238051153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238051153
Related LinksBFC238, BFC238051153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238051153 Details Description
Related parts for BFC238051153
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 30mA Backlight 16-MLP (4x4) datasheet.pdf
RES 100M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PRESSURE N.O. 15PSI datasheet.pdf
CONN CPC RECPT 16POS STD PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf