Vishay/BCcomponents BFC238055123
BFC238055123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238055123
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238055123.pdf
Availability of BFC238055123
QUANTITY
BFC238055123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238055123
Internal Part NumberEIS-BFC238055123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238055123
Related LinksBFC238, BFC238055123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238055123 Details Description
Related parts for BFC238055123
FUSE 125MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 10POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.4A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MC6 24VDC SS SFTY CONT PWR/RST-6 datasheet.pdf