Vishay/BCcomponents BFC238062152
BFC238062152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238062152
Brief Description
CAP FILM 1.5NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238062152.pdf
Availability of BFC238062152
QUANTITY
BFC238062152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238062152
Internal Part NumberEIS-BFC238062152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238062152
Related LinksBFC238, BFC238062152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238062152 Details Description
Related parts for BFC238062152
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 300W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 12VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .085 IDC GRAY datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM FLAT 10MM datasheet.pdf