Sumida Corporation CDR105BNP-100MC
CDR105BNP-100MC picture photo
Mfg. Part Number
CDR105BNP-100MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.06A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
CDR105BNP-100MC.pdf
Availability of CDR105BNP-100MC
QUANTITY
CDR105BNP-100MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR105BNP-100MC
Internal Part NumberEIS-CDR105BNP-100MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR105B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.06A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant29.1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR105BNP-100MC
Related LinksCDR105B, CDR105BNP-100MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR105BNP-100MC Details Description
Related parts for CDR105BNP-100MC
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 4POLE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 150A 100-240V IN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf