Vishay/BCcomponents BFC238065202
BFC238065202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238065202
Brief Description
CAP FILM 2NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238065202.pdf
Availability of BFC238065202
QUANTITY
BFC238065202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238065202
Internal Part NumberEIS-BFC238065202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238065202
Related LinksBFC238, BFC238065202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238065202 Details Description
Related parts for BFC238065202
DIODE VARICAP 32V 20MA SS-MINI datasheet.pdf
TRANSFMR CRNT SENS 6A 1:40 RATIO datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
SSD 24GB 2.5" UATA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM R6 datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
POT 5 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf