KEMET M550B108K040TH
M550B108K040TH picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K040TH
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K040TH.pdf
Availability of M550B108K040TH
QUANTITY
M550B108K040TH Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K040TH
Internal Part NumberEIS-M550B108K040TH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K040TH
Related LinksM550B10, M550B108K040TH Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K040TH Details Description
Related parts for M550B108K040TH
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO214AC datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AL datasheet.pdf
IC SBS 1.1 GAS GAUGE 24TSSOP datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 7MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf