Vishay/BCcomponents BFC238065242
BFC238065242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238065242
Brief Description
CAP FILM 2.4NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238065242.pdf
Availability of BFC238065242
QUANTITY
BFC238065242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238065242
Internal Part NumberEIS-BFC238065242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2400pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238065242
Related LinksBFC238, BFC238065242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238065242 Details Description
Related parts for BFC238065242
PHOTODIODE BLUE SENS 1.55MM SQ datasheet.pdf
INTERFACE MODULE RS485 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf