Vishay/BCcomponents BFC238066222
BFC238066222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238066222
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238066222.pdf
Availability of BFC238066222
QUANTITY
BFC238066222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238066222
Internal Part NumberEIS-BFC238066222
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238066222
Related LinksBFC238, BFC238066222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238066222 Details Description
Related parts for BFC238066222
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
*STEEL-TY* 1/2" EXTRA/HVY datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 50ppm 20pF 200 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
17BIT ABSO ENCODER FOR SMALL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT datasheet.pdf