Vishay/BCcomponents BFC238300274
BFC238300274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238300274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238300274.pdf
Availability of BFC238300274
QUANTITY
BFC238300274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238300274
Internal Part NumberEIS-BFC238300274
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238300274
Related LinksBFC238, BFC238300274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238300274 Details Description
Related parts for BFC238300274
CONN RECEPT PIN .037-.043" .147" datasheet.pdf
LED WATERTIGHT RED/GRN PNL MNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
IC SYNC SW-MODE BAT CHRGR 16VQFN datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT PIN datasheet.pdf