Vishay/BCcomponents BFC238300754
BFC238300754 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238300754
Brief Description
CAP FILM 0.75UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238300754.pdf
Availability of BFC238300754
QUANTITY
BFC238300754 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238300754
Internal Part NumberEIS-BFC238300754
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.75µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238300754
Related LinksBFC238, BFC238300754 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238300754 Details Description
Related parts for BFC238300754
RES SMD 2.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP24S/AE24G/X datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 32.6505K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf