Vishay/BCcomponents BFC238302304
BFC238302304 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238302304
Brief Description
CAP FILM 0.3UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238302304.pdf
Availability of BFC238302304
QUANTITY
BFC238302304 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238302304
Internal Part NumberEIS-BFC238302304
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238302304
Related LinksBFC238, BFC238302304 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238302304 Details Description
Related parts for BFC238302304
REGU32A 1.30-2.05V 4BIT 680UF HO datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
T2 NEON TIN LEADS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf