Vishay/BCcomponents BFC238303184
BFC238303184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238303184
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238303184.pdf
Availability of BFC238303184
QUANTITY
BFC238303184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238303184
Internal Part NumberEIS-BFC238303184
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238303184
Related LinksBFC238, BFC238303184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238303184 Details Description
Related parts for BFC238303184
VARISTOR 297V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SCKT BACKPLATE FOR LGA1366 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 80W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf