Susumu RG1608P-362-P-T1
RG1608P-362-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-362-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6KOHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-362-P-T1.pdf
Availability of RG1608P-362-P-T1
QUANTITY
RG1608P-362-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-362-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-362-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-362-P-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-362-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-362-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-362-P-T1
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 335MA 900 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.37A 40 MOHM TH datasheet.pdf
26AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 2 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf