Vishay/BCcomponents BFC238310155
BFC238310155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238310155
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238310155.pdf
Availability of BFC238310155
QUANTITY
BFC238310155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238310155
Internal Part NumberEIS-BFC238310155
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238310155
Related LinksBFC238, BFC238310155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238310155 Details Description
Related parts for BFC238310155
IDC CABLE - MDH24K/MC24G/MDH24K datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RING TERM 1/0AL/ 2CU 5/16 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 2.03KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf