Vishay/BCcomponents BFC238310513
BFC238310513 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238310513
Brief Description
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238310513.pdf
Availability of BFC238310513
QUANTITY
BFC238310513 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238310513
Internal Part NumberEIS-BFC238310513
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
PackagingBulk
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238310513
Related LinksBFC238, BFC238310513 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238310513 Details Description
Related parts for BFC238310513
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
CONN HSG 8POS .100 SINGLE VER N datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 125MA 1 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf