Vishay/BCcomponents BFC238311474
BFC238311474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238311474
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238311474.pdf
Availability of BFC238311474
QUANTITY
BFC238311474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238311474
Internal Part NumberEIS-BFC238311474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238311474
Related LinksBFC238, BFC238311474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238311474 Details Description
Related parts for BFC238311474
IC TRANSCEIVER RS485 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.5A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TIE 7.3 INCH 50LB UV BLACK datasheet.pdf
RES 13.95K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 PG16 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 4PR BRAID 300V datasheet.pdf