Bourns Inc. MOV-20D181K
MOV-20D181K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D181K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D181K.pdf
Availability of MOV-20D181K
QUANTITY
MOV-20D181K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D181K
Internal Part NumberEIS-MOV-20D181K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-20DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy85J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D181K
Related LinksMOV-2, MOV-20D181K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D181K Details Description
Related parts for MOV-20D181K
RES 5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM datasheet.pdf
IC REGSTERD TRSCVR 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 22POS datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.15A 72 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB M4 PRO 64QFN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2312 datasheet.pdf