Vishay/BCcomponents BFC238314164
BFC238314164 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238314164
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238314164.pdf
Availability of BFC238314164
QUANTITY
BFC238314164 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238314164
Internal Part NumberEIS-BFC238314164
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.16µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238314164
Related LinksBFC238, BFC238314164 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238314164 Details Description
Related parts for BFC238314164
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 50POS 2MM GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB OTP 80SQFP datasheet.pdf
WEDGE USE W/FRAME 1564A2/A4 BLK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8-LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf