Vishay/BCcomponents BFC238320104
BFC238320104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238320104
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238320104.pdf
Availability of BFC238320104
QUANTITY
BFC238320104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238320104
Internal Part NumberEIS-BFC238320104
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238320104
Related LinksBFC238, BFC238320104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238320104 Details Description
Related parts for BFC238320104
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC MELF datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
SYNJET XFLOW 42 LEVEL SELECT 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf