Vishay/BCcomponents BFC238321244
BFC238321244 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238321244
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 240NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238321244.pdf
Availability of BFC238321244
QUANTITY
BFC238321244 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238321244
Internal Part NumberEIS-BFC238321244
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238321244
Related LinksBFC238, BFC238321244 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238321244 Details Description
Related parts for BFC238321244
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 44.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 8S FIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
INSERT,HOUSING .100C/L datasheet.pdf
HDM EMP0070F140FT datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf