Vishay/BCcomponents BFC238321754
BFC238321754 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238321754
Brief Description
CAP FILM 750NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238321754.pdf
Availability of BFC238321754
QUANTITY
BFC238321754 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238321754
Internal Part NumberEIS-BFC238321754
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.75µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238321754
Related LinksBFC238, BFC238321754 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238321754 Details Description
Related parts for BFC238321754
VARISTOR 74V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 32MB datasheet.pdf
IC INVERTER HEX HS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE HYP FASST 200V 2A TO277A datasheet.pdf